با ما تماس بگیرید

02163462110


دوره جامع مستندسازی

تاریخ انتشار: 1400-03-11 04:16:01
دسته‌بندی: مستند سازی

معرفی دوره جامع مستندسازی

مستند را می‌توان یکی از بزرگترین شاخه‌های تولیدات محصولات چند رسانه‌ای دانست  که در سال‌های اخیر بسیار گسترده شده و مورد توجه قرار گرفته است. فیلم مستند که علاوه بر شامل شدن ژانرها و سبک های مختلف موضوعات متنوعی به وسعت جامعه انسانی را نیز شامل می شود.
 
دوره جامع آموزش مستند سازی
 
در سال‌های اخیر و با فراگیر شدن دسترسی به تکنولوژی های سخت افزاری لازم برای ضبط صدا و تصویر ( از جمله ابزارهای دیجیتال مختلف مانند موبایل، تبلت، دوربین های فیلمبرداری و عکس برداری دیجیتال و...) و همچنین در دسترس بودن نرم افزاهای مختلف برای ویرایش و تدوین (edit) حرفه‌ای صدا و تصویر مستند سازی در ایران رشد چشم گیری داشته و به عنوان یک رسانه نسبتا پر مخاطب مورد توجه قرار گرفته است.
دپارتمان مستند سازی مدرسه هنر و رسانه آینه در همین راستا و به منظور ارتقا کیفیت کارهای تولیدی و آموزش نسل جدید برای دوره حرفه ای مستند سازی در شش فصل مختلف گونه شناسی مستند، فیلمنامه مستند، پژوهش مستند، کارگردانی مستند، گفتار متن، تصویربرداری مستند و تدوین با پریمیر به صورت فیلم‌های آموزشی در دوره جامع آموزش مستند سازی منتشر کرده است.

معرفی فصل های مختلف دوره جامع آموزش مستند سازی

فصل اول - آموزش گونه شناسی مستند

مستند سازی چه تفاوتی با سایر انواع فیلم سازی دارد؟ چه ویژگی‌هایی باعث می‌شود که یک فیلم را در ژانر مستند در نظر بگیریم؟ مستندسازها در طول تاریخ سینما از چه شیوه‌هایی برای ساخت فیلم‌های مستند استفاده کرده‌اند؟ ژانرها و گونه‌های مختلف فیلم‌های مستند چه تفاوت‌هایی با‌هم دارند؟ و...سوال‌های زیادی در مورد شناخت و درک فیلم‌سازی مستند وجود دارد که در این فصل دوره جامع آموزش مستندسازی تلاش‌خواهیم کرد به این سوالات پاسخ دهیم.
در این فصل از دوره با آرین طاهری همراه خواهیم بود تا در 12 جلسه آموزشی با گونه‌های مختلف فیلم مستند آشنا شویم.

فصل دوم - آموزش پژوهش مستند

پژوهش، جستجو، تحقیق یا حتی search  این ها واژه‌هایی هستند که هر فردی برای ورود به مستندسازی حداقل یکبار با آنها مواجه شده است.
این که پژوهش در یک کار مستند چطور انجام می‌شود؟ اطلاعات مروبط چطور و از چه منابعی جمع آوری می‌شوند؟ پژوهش‌گر کیست و چه ارتباطی با سایر اعضای گروه مستند سازی دارد؟ خروجی کار یک پژوهشگر چه خواهد بود؟ همه این ها سوالاتی است که در فصل پژوهش در مستند به آنها پاسخ خواهیم داد.
این فصل از دوره جامع آموزش مستندسازی را در 7 جلسه با محمدرضا امامقلی( مستندساز) همراه باشید.

فصل سوم - آموزش فیلم‌نامه نویسی برای مستند

یکی از پرسش‌های دائمی یک مستند ساز این است که چگونه ایده خودش و در واقع جرقه اولیه‌ای که در مواجه با موضوعات و سوژه‌های مختلف در ذهنش ایجاد می‌شود را در مسیری قرار دهد که بتواند آن را آماده ساخت یک مستند کند.
مراحل نگراش فیلم‌نامه مستند، رسیدنبه طرح یک مستند یا مراحل محدود سازی یک ایده مهمترین پرسش‌هایی هستند که در ابتدای راه مستندسازی حتما با آنها موجه خواهید شد و بخش مهمی از درگیری ذهنی شما به عنوان مستندساز را همین بخش یعنی شیوه پرداختن به موضوع تشکیل خواهد داد.
در این فصل از دوره جامع مستند سازی با دکتر محمد صادق باطنی مستند ساز و مدیر مجموعه آموزشی و پژوهشی شهید آوینی صدا و سیما همراه هستیم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

فصل چهارم - آموزش گفتار متن در فیلم مستند

گفتار متن یا نریشن در فیلم مستند اهمیت ویژه ای دارد. گفتار متن علاوه‌بر تکمیل تصاویر و فیلمنامه مستند، در میزان تاثیرگذار بودن و رضایت مخاطب از مستند نیز تاثیرگذار خواهد بود.
مهمترین سوالاتی که در مورد گفتار متن مطرح است این که چه زمان‌هایی باید از گفتار متن استفاده کرد و چه زمان‌هایی نباید از گفتار متن استفاده کرد؟ کاربردها و قابلیت‌های گفتار متن چیست؟ و این که چطور می‌توانیم یک گفتار متن خوب داشته باشیم.
در این فصل از دوره جامع آموزش مستند سازی با محسن آقایی مستندساز، پژوهشگر، مدرس و تدوین‌گر در سینمای مستند همراه خواهیم بود که تمام نکات مربوط به گفتار متن در یک مستند حرفه‌ای را در 9 جلسه آموزش ببینیم.

فصل پنجم - آموزش تصویربرداری فیلم مستند

تصویربردای زمانی یکی از سخت ترین شغل ها بود و برای تصویر بردار شدن باید مصائب مختلفی را متحمل می‌شدید: نوارهای ویدویی‌های بزرگ، استودیوهای ضبط فیلم، دوربین های سنگین، سیستم‌های کُند و..... اما دنیای دیجیتال امکانات بسیاری را برای تصویربردار شدن در اختیار ما قرار داده است. امکاناتی که ما واقعا ما را برای تصویربردار شدن خوشبخت کرده است.
در این فصل با علی شیرزادیان مستند ساز و تصویر بردار همراه خواهیم بود تا مبانی تصویربرداری در فیلم مستند را در 10 جلسه بیاموزیم.

فصل ششم - آموزش کارگردانی فیلم مستند

کارگردان کیست و چه وظایفی دارد؟ کارگردان باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟ تا به حال به واژه‌هایی مثل میزانسن و دکوپاژ برخورد کرده اید؟ آیا معنی این کلمات را می‌دانید؟
برای ساخت یک فیلم مستند حتما نیاز دارید تا مهارت‌های کارگردانی را بیاموزید. در فصل چهارم از دوره جامع آموزش مستند سازی با محمد رضا امامقلی کارگردان و مستندساز همراه خواهیم بود تا مهارت‌های ضروری برای کارگردانی فیلم مستند را آموخته و به سوالات مطرح شده پاسخ بدهیم.
 
کارگردانی فیلم مستند

فصل هفتم - تدوین با پریمیر

حتما تا به حال کلیدواژه‌های مختلفی در مورد تدوین شنیده‌اید، مبانی تدوین، تکنیک‌های تدوین، زیبایی شناسی تدوین و ... . اما تا زمانی که نتوانید از نرم افزار تدوین به صورت حرفه‌ای استفاده کنید، قادر به پیاده سازی هیچ یک از این مفاهیم نخواهید بود. نرم افزار تدوین به شما کمک می‌کند تا همه آنچه در مورد فیلم و تدوین می‌دانید را به صورت عملی پیاده کنید.
پریمیر (Adobe Premiere Pro) یکی از مهمترین نرم‌افزارهای تدوین هست که بسیاری از محصولات چندرسانه‌ای امروزه با استفاده از این نرم افزار به صورت حرفه ای تدوین می‌شوند.
در این فصل از دوره جامع آموزش مستند سازی، تدوین مستند را  در 6 جلسه با محمد دیماسی همراه باشید.

شرکت در دوره

دوره جامع مستندسازی به صورت کاملا آنلاین طراحی شده و پس از خرید و پرداخت هزینه شرکت دوره بدون نیاز به تائید یا هر فرآیند دیگری محتوای دوره در دسترس شما خواهد بود.  شما می‌توانید با مراجعه به صفحه مربوط به این دوره در سایت آینه آکادمی نسبت به شرکت در این دوره اقدام فرمائید.